281199-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Strängnäs: Äldreomsorg
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omsorgsoperatör för nytt särskilt boende för äldre i Södra stadsskogen, Strängnäs
Referensnummer: SN/2020:674-059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311100 Äldreomsorg
II.1.4.
Kort beskrivning
Strängnäs kommun inbjuder er att lämna anbud avseende uppdrag som s.k. omsorgsoperatör på ett nytt särskilt boende för äldre i Södra stadsskogen, Strängnäs. I uppdraget ska följande ingå:
* Tomträttsavtal gällande den av kommunen avsedda tomten i Södra stadsskogen;
* Uppförande av ett nytt särskilt boende för äldre på den avsedda tomten;
* Drift av det nya särskilda boendet;
* Tillhandahållande av ett specificerat antal vård- och omsorgsplatser för beställarens räkning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem, 45215212 Byggnation av ålderdomshem, 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85311000 Social omsorg med inkvartering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen