281237-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Teknisk konstruktion av process- och produktionsindustrin
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mekanisk tillverkning, kontraktstillverkning.
Referensnummer: V 2016/1580
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71323000 Teknisk konstruktion av process- och produktionsindustrin
II.1.4.
Kort beskrivning
Lunds universitet och MAX IV-laboratoriet har behov av kontraktstillverkningstjänster för mekaniska konstruktioner. Upphandlingen genomförs med syfte att teckna ramavtal med ett flertal leverantörer. Ritningar och underlag för dessa mekaniska konstruktioner i företrädelsevis aluminium, rostfritt och kolståls material tillhandahålls av köparen och den tillverkningskapacitet som efterfrågas avser svetsning, kapning, bearbetning (fräsning/borrning/slipning), målning, montering och mätning etc.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45223110 Installation av metallkonstruktioner, 45262000 Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten, 45262400 Uppförande av stålkonstruktioner, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden, 45262670 Metallbearbetning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen