Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad Väderskydd K0106.015 – Projektering.
Referensnummer: 939/2015
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget är att som generalkonsult projektera och ta fram ett underlag för upphandling av en generalentreprenad. Generalkonsulten är även ansvarig för samordningen mellan de olika konsulterna.
Objektet: Utbildningshall/väderskydd för 10 st. fordon/ledningscontainers.
Bruttoarea (BTA): ca 850 m².
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen