281256-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Skövde: Bygg- och anläggningsarbeten: studentbostäder
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kurorten, nybyggnation av studentbostäder
Referensnummer: 18/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214700 Bygg- och anläggningsarbeten: studentbostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser nybyggnation av 132 st. studentbostäder i en byggnad med 12 våningar samt tillhörande komplementbyggnader och markarbeten.
Totalt ca. 6 906 kvm BTA och ca. 3 630 kvm BOA.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45236000 Markanläggning, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Objektet avser nybyggnation av 132 st studentbostäder i en byggnad med 12 våningar samt tillhörande komplementbyggnader och markarbeten.