281262-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Enköping: Installationer för luftkonditionering
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation av Grillby förskola
Referensnummer: TF 2019/156
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42512000 Installationer för luftkonditionering
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnation av en förskola, ombyggnad av ett storkök samt rivning av en befintlig förskola i Grillby, Enköpings kommun. Den nya förskolan har en total yta om ca 2100 m2 BTA, förskolegård och angöringsytor om ca 8000 m2, ombyggnad storkök är ca 240 m2 och den befintliga förskolan som ska rivas är ca 650 m2.
I intilliggande grundskola samt kök och matsal (Grillbyskolan) kommer verksamhet att bedrivas under pågående entreprenad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 64 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42512000 Installationer för luftkonditionering, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 45312200 Installation av inbrottssystem, 45313100 Hissinstallationer, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45315100 Eltekniska installationer, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen