281341-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Renoveringsarbeten – Ombyggnation huvudkontor Falu Energi & Vatten
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelOmbyggnation huvudkontor Falu Energi & Vatten
BeskrivningEntreprenaden omfattar ombyggnation av Beställarens huvudkontor vilket innefattar en invändig totalrenovering och ombyggnation av befintlig kontorsbyggnad med tillhörande biutrymmen. Huvudsyftet med projektet ”Ombyggnation HK” är en upprustning och modernisering av Beställarens lokaler för att skapa en kontorsmiljö som uppfattas som inspirerande och skapar trivsel bland personalen. Befintlig byggnad är byggt omkring 1980 och behöver totalrenoveras med ny planlösning för att uppfylla verksamhetens behov. Under byggtiden kommer personalen ha arbetsplatser i bodar på området. Ingen verksamhet kommer vara kvar i huset under byggtiden.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45453100 Renoveringsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109670:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45262690 Renovering av byggnader