2. Förfarande
Förfarande
Titel: KundApp
Beskrivning: Upphandlingen gäller utveckling, införande och långsiktig förvaltning av en gemensam, tillgänglig KundApp för alla trafikhuvudmän i LynX‑samarbetet. Två lanseringar ingår: en med prioriterade funktioner och en med kompletterande. Även drift, support och vidareutveckling omfattas. Appens stora användning ställer höga krav på tillgänglighet, prestanda och robusthet.
Intern identifierare: 25RS371
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48900000 Diverse programvara och datorsystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000