281361-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Trycksaker och tillhörande produkter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Tryckeritjänster.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 15: Förlags- och tryckeritjänster mot arvode eller på kontrakt
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med en enda aktör
Ramavtalets löptid
Antal år: 1
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Stockholms stad genomför en ramavtalsupphandling för att täcka stadens behov av tryckeritjänster inklusive så kallad print-on-demand, trycksaksportal, lager och leverans.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
22000000 Trycksaker och tillhörande produkter, 22100000 Tryckta böcker, broschyrer och foldrar, 22900000 Diverse trycksaker, 48970000 Programvara för printshoppar, 66151100 Elektronisk detaljhandel, 72212970 Programvaruutvecklingstjänster för printshoppar, 79800000 Tryckning och tillhörande tjänster, 79810000 Tryckning, 79811000 Digitaltryckning, 79821000 Sluttryckning, 79823000 Tryckning och leverans, 79824000 Tryckning och distribution
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
Leverantören ska erbjuda stadsledningskontoret och deltagande förvaltningar och bolag (när samtliga avropande organisationer avses i grupp kommer de fortsättningsvis att benämnas beställaren) tryckeritjänster inklusive så kallad print-on-demand, trycksaksportal, lager och leverans.
Stadsledningskontoret uppskattar att volymen för upphandlingen uppgår till cirka 9 000 000 SEK exklusive mervärdesskatt per år. Volymen är endast uppskattad och kan därför inte garanteras.
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Möjlighet till förlängning.