281380-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Bålsta: Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Planarkitekt.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Bålsta.
Nuts-kod SE121 Uppsala län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Planarkitekt med kommunal erfarenhet.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
Ramavtal 12 + 12 + 12 + 12 månader.
Uppskattat värde, exkl. moms: 3 000 000 SEK
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej