281385-2016 - ResultatSverige-Klippan: Tolktjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolktjänster Bjuv, Klippan, Perstorp och Åstorp.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 27: Övriga tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Skåne.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Kommunerna har i olika sammanhang behov av tolktjänster inom sina verksamheter. I uppdraget ingår tolktjänster för kontakt- och telefontolkning samt tilläggstjänsten, textöversättning. Kommunerna går därför ut med denna anbudsförfrågan. Förfrågan avser kommunernas uppskattade behov av tolktjänster under en tid av 48 månader.
Syftet med upphandlingen är att skriva ett ramavtal med en, flera anbudsgivare av tolkförmedling för successiva avrop av kommunernas behov av tolktjänster under avtalsperioden.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
79540000 Tolktjänster, 79530000 Översättartjänster, 79610000 Personalförmedling
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.