281475-2023 - ResultatSverige-Visby: IT-tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Serverdrift med tillhörande tjänster
Referensnummer: 22/9
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser att teckna ramavtal med en (1) Leverantör gällande:
”Server som tjänst” med tillhörande underliggande supporterande tjänster;
• Backup & Restore
• Monitorering
• Patch
• Antimalware
• Applikatorisk drift
• Beredskap
Avtalsperioden omfattar 2023-01-01 – 2025-12-31.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72300000 Datatjänster, 72320000 Databastjänster, 72611000 Tekniskt datastöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen