281512-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Arvika: Motorfordon för godstransport
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
3-axlad lastbil med lastväxlare
Referensnummer: Dnr 2018-215
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34130000 Motorfordon för godstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Leveransen omfattar en fabriksny 3-axlad lastbil med påmonterat lastväxlare tillsammans anpassat för svenska förhållanden med avseende på trafiksäkerhet, miljö, arbetsmiljö, norm och praxis.
Utförande av service och underhåll av fordon och lastväxlare under sex år från leveransdag ska ingå.
Fordonet kommer att användas inom fjärrtrafik för transporter av matavfall och brännbart avfall.
Omfattning inklusive eventuell option.
Upphandlingen avser inköp av 1 st. 3-axlad lastbil med påmonterad lastväxlare om minst 28 ton till Arvika Tekniks renhållningsverksamhet.
Engångsköp/specifikt köp
Webbadress för att hämta elektroniska upphandlingsdokument: https://www.opic.com/
Upphandlingen genomförs under förutsättning att den ryms inom för ändamålet budgeterade medel eller politiska beslut. Vid avbrytande av upphandlingen äger anbudsgivaren inte rätt till ersättning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34133000 Ledade lastbilar, 34134000 Lastbilar med flak och tipptruckar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning inklusive eventuell option