281514-2020 - ResultatSverige-Kalmar: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stöd- och kompressionsstrumpor för armar, ben och andra delar av kroppen (ISO 040606) och luftfyllda kompressionsutrustningar för cirkulationsproblem (ISO 040609)
Referensnummer: 2019-246
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling syftar till att tillgodose Region Kalmar läns behov av stöd- och kompressionsstrumpor för armar, ben och andra delar av kroppen (ISO 040606), övrigt kompressionsmaterial samt luftfyllda kompressionsutrustningar för cirkulationsproblem (ISO 040609) som efterfrågas i denna upphandling enligt beskrivning i upphandlingsdokumenten med bilagor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18315000 Strumpor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen