Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning
Referensnummer: 2021-55
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Beställarens huvudsakliga behov av snöröjning, halkbekämpning, väghyvling, snöslungning samt borttransport av snö på kommunens vägnät enligt bifogade områdeskartor.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90620000 Snöröjning, 14212210 Blandning av grus och sand, 34144440 Sandningsfordon, 43221000 Väghyvlar, 43313000 Snöplogar och snöslungor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenören skall ställa fordon och förare till förfogande från och med 1 november till och med 31 mars varje avtalsår enligt upphandlingsdokument.