28156-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Bränslen
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drivmedel stationstankning
Referensnummer: KS 2017/6011 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09100000 Bränslen
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp vad drivmedel för tankning av fordon för Karlskrona kommun, Karlskronahem AB, Affärsverken Karlskrona AB, Affärsverken Energi Ab, Affärsverken Elnät AB, Kruthusen Företagsfastigheter AB, Blekinge Museum samt Räddningstjänsten Östra Blekinge AB.
Produkten.
Upphandlingen avser drivmedel Etanol (E85), Bensin Blyfri 95 och 98 oktan samt Diesel (MK1) från pump samt snabbladdning av elbilar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09132000 Bensin, 09132300 Etanolbensin, 09134200 Dieselbränsle
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar behovet av drivmedel till kommunens verksamheter.
Kommunen prioriterar av säkerhetsskäl tankning på bemannade stationer. Se beskrivning i Upphandlingsprocessen.
Upphandlingens värde fördelat på fyra år uppskattas till 50 000 000 SEK. Upplysningen om upphandlingens värde lämnas som information och innebär ingen förpliktelse för beställaren.
Volymen för 2016 har enligt tillgänglig statistik varit: bensin blyfri 95/98, oktan 59 526 liter, Diesel MK1 843 642 liter, E85 Etanol 59 594 liter (på väg att fasas ut).
Snabbladdningsstation för elbilar.
I Karlskrona kommuns fordonsflotta ingår även elbilar. För att underlätta laddning av elbilarna kommer antagna anbudsgivare, som under första avtalsåret uppför en laddningsstation, kunna inkludera denna i avtalet. Avtal kan även tecknas för enbart snabbladdningsstation, under de förutsättningar som gives i upphandlingsdokumenten.
Gäller alla delar förutom Karlskrona tätort.