Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operations- och undersökningshandskar
Referensnummer: VF2019-0013
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18424000 Handskar
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till leverantörsdialog för presentation av sortiment och nyheter inför kommande upphandling av Operations- och undersökningshandskar för Varuförsörjnings räkning. I Varuförsörjningen ingår landstingen i Dalarna, Sörmland, Uppsala, Västmanland och Örebro län samt till dessa knutna förvaltningar, bolag och stiftelser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 140 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Operation- och Undersökningshandskar
Del nr: Operationshandskar
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18424000 Handskar, 33141420 Operationshandskar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Varuförsörjningen planerar att under vintern 2019/2020 annonsera en ny upphandling av Operation och Undersökningshandskar. Inför att vi tillsammans med en erfaren expertgrupp ska påbörja arbetet med att ta fram förfrågningsunderlag och krav, önskar vi bjuda in till dialog för att höra om era sortiment och nyheter såväl som era tankar kring upphandling inom detta område.
Ta kontakt med ansvarig kategoriledare så snart som möjligt för att boka tid för en företags- och produktpresentation. Senaste datum för anmälan är 5.8.2019 och anmälan gör ni via mail till trifa.kader@regionuppsala.se. Vänligen notera att jag är på semester mellan 1/7 - 5/8.