281615-2016 - ResultatSverige-Klippan: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Miljökontroll i samband med schaktsanering vid f.d. Klippans Läderfabrik.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Klippan.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Uppdraget innebär att bedriva miljökontroll i samband med sanering av f.d. Klippans Läderfabrik.
Anbudsgivaren ska utföra alla typer av miljötekniska provtagningar, fältmätningar (jord, grundvatten, byggnadsmaterial, länsvatten, ytvatten, sediment etc.) samt ombesörja och bekosta de analysarbeten som behövs för att utföra miljökontrollen. Anbudsgivaren ska dokumentera och rapportera utförd kontroll samt bistå beställaren och byggledning med relevanta beslutsunderlag under saneringen.
Saneringsentreprenaden startar tidigast 1.1.2016. Entreprenadstarten kan dock senareläggas p.g.a. väderförhållanden. Entreprenaden beräknas pågå som längst till 31.12.2019. Det sista året kommer dock mestadels att ägnas åt återställning.
Klippans Läderfabrik bedrev kromgarvning. Verksamheten har förorenat mark under och invid tidigare fabriksbyggnader. Området kring fabriken har fyllts ut med stora mängder förorenade schaktmassor, rivningsavfall och processavfall med läder m.m. Ytliga jordlager i omgivningen har också kontaminerats via utsläpp till luft och vatten. Föroreningarna består huvudsakligen av krom (tre- och sexvärt) och arsenik, men lokalt förekommer även andra föroreningar.
Total bruttoarea för saneringsområdet är ca 11 ha och totalt kommer i storleksordningen 100 000 ton förorenade massor att schaktas ut och köras till extern mottagare.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313440 Tjänster avseende miljökonsekvensbedömning (MKB) för bygg- och anläggningsarbeten, 71313450 Miljöövervakning för bygg- och anläggningsarbeten, 90732000 Tjänster avseende jordföroreningar, 90732600 Mätning och övervakning av jordföroreningar
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.