281632-2021 - ResultatSverige-Djursholm: Avfallshantering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallshämtning i Danderyds kommun 2022
Referensnummer: TN 2020/0058
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar kommunalt avfall från hushåll och verksamheter enligt den definition som förekommer i Miljöbalk (1998:809). En närmare beskrivning av vilka avfallsslag som ingår i entreprenaden framgår av upphandlingsdokumentets kapitel 5.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90511000 Sophämtning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen