Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Engelbrektslänken, projektering
Referensnummer: 01253/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att teckna kontrakt avseende detaljprojektering av allmän plats för Engelbrektslänken i Göteborg.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar leverans av komplett förfrågningsunderlag och bygghandling för utförandeentreprenad. Därutöver utgör tekniskt stöd under byggtid samt leverans av relationshandlingar option till kontraktet.