281638-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Lerum: Skogstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för skogstjänster, röjning
Referensnummer: SBN23.251/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77200000 Skogstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens omfattning är skogstjänster, röjning (underröjning, siktröjning och röjning) och skogsvård med röjsåg med inom Lerums kommun kommunägda skogar för åtgärder under ramavtalstider. För en närmare beskrivning av tjänsten se kap 3 Uppdragsbeskrivning och krav på tjänsten. Även bekämpning av invasiva arter som kan bekämpas med röjsåg, tex jättebalsamin (Impatiens glandulifera), kan komma att avropas inom ramavtalet.
Kommunen kommer att teckna ramavtal med minst tre entreprenörer, om möjligt.
Lerums kommun är medlem i Grönt Paraply, för att säkerställa ett hållbart skogsbruk. Lerums kommuns skogsinnehav uppgår till ca 1 400 ha.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77210000 Skogsavverkning, 77230000 Tjänster förknippade med skogsbruk, 77231000 Skogsskötsel, 77231100 Skötseltjänster för skogsresurser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen