281639-2021 - ResultatSverige-Sollentuna: Städning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av städtjänster
Referensnummer: 18/00191
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar tillhandahållande av städtjänster för beställarens ytor i beställarens byggnader som framgår av upphandlingsdokumenten. Entreprenaden omfattar städning av olika typer av utrymmen såsom trapphus, entréområden, källare, vindar, loftgångar, tvättstugor, kontor, konferensrum, pentry, personalutrymmen, omklädningsrum, toaletter, duschrum, soprum, garage och grovsoprum.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde 1: Thureberg- Helenelund (22 947 kvm)
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911100 Städning av bostäder, 90911200 Städning av byggnader, 90911300 Fönsterputsning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområde 1 omfattar städning av: Thureberg- Helenelund (22 947 kvm). Mer information om städytorna framgår av upphandlingsdokumenten.
Anbudsområde 2: Edsberg-Häggvik (49 686 kvm)
Del nr: 2
Anbudsområde 2 omfattar städning av: Edsberg-Häggvik (49 686 kvm. Mer information om städytorna framgår av upphandlingsdokumenten.
Anbudsområde 3: Rotebro-Norrviken (19 484 kvm)
Del nr: 3
Anbudsområde 3 omfattar städning av: Rotebro-Norrviken (19 484 kvm). Mer information om städytorna framgår av upphandlingsdokumenten.