28167-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utförandeentreprenad - Utbyggnad av Solhaga äldreboende
Referensnummer: UH-2021-695
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Sundsvalls kommun upphandlar utförandeentreprenad avseende utbyggnad av Solhaga äldreboende.
Projektet avser i huvudsak tillbyggnad av befintligt äldreboende om 108 st. nya boendeplatser (ny huskropp i 5 våningar) men omfattar också delvis ombyggnation i en mindre del i befintligt äldreboende (omklädningsrum och kontor).
- Objektet avser nybyggnad av ca 9700 m2
- Objektet avser ombyggnad av ca 600 m2
- Behandlad tomtarea ca 7000 m2
Objektet är beläget i området Haga, ca 3-4 km norr om centrala Sundsvall.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 170 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45210000 Byggnadsanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen