281674-2016 - ResultatSverige-Höganäs: Markskötsel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Yttre skötsel och vinterväghållning AB Höganäshem.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 14: Fastighetsstädning och fastighetsförvaltning
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Höganäs.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Entreprenaden omfattar yttre skötsel och vinterväghållning i AB Höganäshems förvaltningsområden med den omfattning och frekvenser som framgår av förfrågningsunderlaget.
I uppdraget ingår även tillsyn och skötsel av miljöhus och övriga sopstationer, rondering, underhåll och besiktning av lekplatser och dess utrustning samt övrig markutrustning.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
77314000 Markskötsel, 45233141 Väghållning, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77313000 Parkskötsel, 90620000 Snöröjning, 98341140 Vaktmästartjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.