28168-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Byggnation av låg- och mellanstadieskola
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lillholmsskolan, etapp 3. Hus A och Hus J.
Referensnummer: Dnr: 2021-00203
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola
II.1.4.
Kort beskrivning
Lillholmsskolan, hus A och hus J:
Objektet avser rivning av hus E, ca 565 m2.
Nybyggnad av hus J, ca 1500 m2.
Ombyggnad av hus A resp. B, ca 2200 m2.
I entreprenaden ingår prefabricerade stomkonstruktioner som totalentreprenad med projektering och funktionsansvar.
Entreprenadområdet kommer att vara avskilt från pågående verksamhet. Dock kommer full skolverksamhet pågå i arbetsområdets absoluta närhet och i övriga hus. Barn och personal m.fl. kommer att röra sig i direkt närhet av entreprenadområdet.
Under den första delen kommer demontering av två paviljonguppställningar att ske samtidigt som denna entreprenad.
Ovanstående uppgifter syftar till att ge anbudsgivaren en allmän orientering om projektet. För detaljerade uppgifter om upphandlingens omfattning hänvisas till upphandlingsdokumenten i övrigt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 80 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola, 45262690 Renovering av byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen