281708-2016 - ResultatSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resurskonsulter Försäkringskassans IT-infrastruktur.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen genomförs av Försäkringskassan, org.nr 202100-5521.
Upphandlingen omfattar IT-konsulter inom IT-infrastruktur och IT-produktion.
Resurskonsulttjänster innebär att konsulttjänsten förstärker Försäkringskassan i arbete som drivs av Försäkringskassan. Konsultens roll kan antingen vara att tillföra expertkompetens som Försäkringskassan själv inte har tillgång till, eller att konsulten utgör en ren resursförstärkning.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.