281708-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Svepelektronmikroskop med energidispersiv röntgendetektor (SEM-EDX)
Referensnummer: A106.703/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser tillhandahållande av ett (1) komplett system bestående av svepelktronmikroskop med energidispersiv röntgendetektor (SEM-EDX-instrument), inklusive service.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38510000 Mikroskop, 38511100 Svepelektronmikroskop
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nationellt forensiskt centrum (”NFC”) är en nationell avdelning inom Po-lismyndigheten. NFCs uppdrag är att som opartiskt expertorgan utföra under-sökningar i brottmål åt rättsväsendets myndigheter, det vill säga polis, åklagare och domstol.
NFC har ett helhetsansvar för den forensiska processen inom Polismyndighet-en. Det innebär att styra, samordna och följa upp metoder, forskning och ut-veckling samt att kvalitets- och kompetenssäkra forensisk verksamhet.
De flesta av de undersökningar som utförs inom NFC är ackrediterade enligt ISO 17025 och ISO 17020 för brandundersökningar. Även icke ackrediterade undersökningar omfattas av NFCs kvalitetssäkring och många delar i kvalitetssystemet är gemensamma för ackrediterade och icke ackrediterade under-sökningar.
Inom Kemi- och tekniksektionen på NFC utförs olika typer av undersökningar, exempelvis fingeravtryck, tändsatspartiklar, brandfarliga vätskor, explosiväm-nen, skoavtryck, fibrer, färger, glas, oljor och kulor. Några av dessa undersök-ningar kräver avancerade analytiska instrument exempelvis SEM-EDX.
Uppdraget avser tillhandahållande av ett (1) komplett system bestående av svepelektronmikroskop med energidispersiv röntgendetektor (SEM-EDX-instrument).
Målet är att förse verksamheten med varor/tjänster till hög kvalitet/konkurrenskraftigt pris/snabba och säkra leveranser/osv.
Kontraktsföremålet beskrivs utförlig av upphandlingsdokumentationen.