2. Förfarande
Förfarande
Titel: Komplettering av Behandlingshem
Beskrivning: Kriminalvården avser att teckna kompletterande ramavtal med ett antal leverantörer för vård och behandling vid behandlingshem av frivårdsklienter som dömts till skyddstillsyn med särskild behandlingsplan (kontraktsvård) och intagna som vistas utanför anstalt på vårdvistelse enligt 11 kap 1§ Fängelselagen (FäL). Ramavtal tecknade i denna upphandling kommer att avropas först när ramavtal för upphandling 2022-6707 Behandlingshem är fulltecknade. Det innebär att de leverantörer som redan har avtal med Kriminalvården för behandlingshem med diarienummer 2022-6707 inte behöver lämna anbud.
Intern identifierare: 2024-9976
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Upphandlingen genomförs enligt 19 kap lag (2016:1145) om offentlig upphandling. I upphandlingen används ett förfarande som innebär att alla leverantörer har rätt att delta. Deltagande leverantörer ska lämna anbud och Kriminalvården kan komma att förhandla med en eller flera av leverantörerna i successiva steg avseende pris. Anbud kan komma att antas utan förhandling, varför anbudsgivare vid anbudstillfället ska lämna så förmånligt anbud som möjligt. Kriminalvården förbehåller sig rätten att använda begränsad kontroll. Det kan medföra att krav endast kontrolleras för de anbudsgivare som Kriminalvården ämnar tilldela avtal.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Komplettering av behandlingshem
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: 1 Behandlingshem generell
Beskrivning: Generella krav för samtliga anbudsområden
Mängd: 1 arbetstimme
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: 2 Behandlingshem med specialistkompetens
Beskrivning: En beskrivning som i detalj redogör för innehåll, omfattning och tid i behandlingen utifrån redovisningsmodellen högintensiv, mellanintensiv och lågintensiv behandling ska finnas. Lågintensiv behandling innebär att schemalagda behandlingsinterventionerna ska uppgå till minst 5 timmar/vecka. Mellanintensiv behandling innebär att schemalagda behandlingsinterventionerna ska uppgå till minst 3 timmar/dag 5 dagar/vecka. Högintensiv behandling innebär att schemalagda behandlingsinterventionerna ska uppgå till minst 6 timmar/dag 5 dagar/vecka. En behandling kan omfatta alla nivåerna eller delar därav men behandlingen måste minst uppfylla kraven för lågintensiv behandling. Utslussningsboende ingår i lågintensiv behandling. Med schemalagda behandlingsinterventioner avser Kriminalvården följande insatser: Morgonsamling, gruppterapi, strukturerade samtal enskilt eller i grupp, deltagande i manualstyrda behandlingsprogram, psykologsamtal, psykoterapi, spegling, läkarsamtal. I begreppet schemalagda behandlingsinterventioner ingår inte enligt Kriminalvården följande: Miljöterapi, fysisk träning/friskvård, arbetsträning, ADL- träning, studier, inköpsresor, studiebesök, motion/promenader och övriga fritidsaktiviteter.