Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
MESAM, Forskningsprogrammet Människa, Energisystem och Samhälle.
Referensnummer: 2020-14014
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 73210000 Forskningsrådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
För att kunna uppnå programmets mål ska en ny uppdragstjänst skapas med huvudsakligt syfte att vara en facilitator mellan de projekt som finansieras av forskningsprogrammet och mellan projekten och relevanta samhällsaktörer som är målgrupper och mottagare av den forskning som kommer ut av forskningsprojekten.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79421000 Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten, 79951000 Organisering av seminarier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen