281766-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Reparation och underhåll – Rörmontage fjärrvärme och fjärrkyla
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRörmontage fjärrvärme och fjärrkyla
BeskrivningRamavtal för rörmontage och svetsningsarbeten vid ny- och ombyggnad av fjärrvärmekulvert i stålrör samt flexrör (i stål eller koppar) och fjärrkylarör av stål. Ledningarna förläggs både i mark och inomhus. Uppskattade volymer är 4-5 km kulvert och ett fåtal fjärrkylaserviser årligen. Huvuddelen av byggnationen sker under april-december. Entreprenören ska också kunna ställa resurser till förfogande under icke ordinarie arbetstid för akuta underhållsåtgärder.
Intern identifierareHEM 2024/00365
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000