Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Återställning av Västerhocklan (2)
Referensnummer: 2277-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90722000 Miljöåterställning
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen inbjuder er härmed att inkomma med anbud som syftar till att teckna avtal med 1 leverantör per del som ska arbeta med återställning av Västerhocklan.
Denna upphandling ersätter den tidigare avbrutna upphandlingen, omfattning av uppdraget är detsamma som tidigare annonserats. Den tidigare upphandlingen avbröts pga. en felaktighet i underlaget.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112000 Grävning och schaktning, 45244000 Marina anläggningsarbeten, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 90700000 Miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen