281796-2021 - ResultatSverige-Stenungsund: Reparation och underhåll av kylargrupper
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende kylkontroll och service
Referensnummer: 2021/281
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50730000 Reparation och underhåll av kylargrupper
II.1.4.
Kort beskrivning
Stenungsunds Kommun och Stenungsundshem AB avser att upphandla ett ramavtal för löpande avrop av tjänster gällande service, reparationer, ombyggnad, kompletteringar och årliga lagstadgade myndighetskontroller av kylanläggningar (efter garantitid) samt eventuella nyinstallationer och i enlighet med SFS 2016:1128 med ändringar.
Kylområdena som omfattas är komfortkyla och kökskyla. Ramavtalet inkluderar även till viss del jour för skador som är akuta om sådana behov uppstår.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45331230 Installation av kylutrustning, 45331231 Installation av kyl- och frysanläggningar, 71356100 Tekniska kontroller
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen