281865-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Kungsbacka: Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anläggningsarbete för VA-ledningar och opto och spillvattenpumpstationer
Referensnummer: 22/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser:
anläggningsarbete av VA-ledningar cirka 9 400 m i befintliga vägar, åker- och naturmark.
optokabel cirka 4 900 m (Kungsbacka Bredbandsnät).
Upprättande av tillfälliga vägar.
Utbyggnad av två spillvattenpumpstationer med överbyggnad, SPU383 och 385.
Utbyggnad av sex spillvattenpumpstationer utan överbyggnad, SPU384, 386-390.
Dessa uppgifter utgör ej underlag för anbud utan är endast en översiktlig information om objektets innehåll. Omfattning i detalj beskrivs i övriga delar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45231600 Anläggningsarbete för kommunikationsledningar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232152 Byggnation av pumpstation, 45232431 Pumpstation för spillvatten, 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen