281886-2023 - ResultatSverige-Uppsala: Jordbruks- och trädgårdsprodukter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leverans av stallströ på pall till SLU
Referensnummer: SLU ua 2023.2.4.4-596
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03100000 Jordbruks- och trädgårdsprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
SLU har för avsikt att träffa ramavtal med en eller flera leverantörer med uppdrag att leverera kutterspån, torvmix och pappersströ på pall.
Köp kommer att ske succesivt under ramavtalsperioden med återkommande leveranser. Uppskattad volym per respektive produktområde är:
Kutterspån: 350 ton
Torvmix: 100 ton
Pappersströ: 10 ton
Även SLU Röbäcksdalen (Umeå) köper kutterspån på pall i mindre omfattning.
Ramavtalets takvolym är 12 MSEK.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03140000 Djurprodukter och liknande produkter, 03417100 Sågspån, 03460000 Pappersmassa, 09112200 Torv
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen