281887-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Tryckta böcker
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Litteratur
Referensnummer: KS 2022-00639
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22110000 Tryckta böcker
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser böcker och ljudböcker som i huvudsak kommer att nyttjas av UMs folkbibliotek och skolbibliotek.
Upphandlingen innehåller följande delar;
Biblioteksmedia - böcker
Biblioteksmedia - ljudböcker
Avtalet omfattar biblioteksmedia, utgiven i Sverige eller utomlands, med eller utan biblioteksutrustning, som skön- och facklitteratur, statliga tryck, årsböcker, språkkurser och barnböcker m.m.
Främst beställs litteratur till bibliotek men även andra verksamheters behov av litteratur ska tillgodoses genom de ramavtal denna upphandling utmynnar i.Upphandlingen omfattar inte:- E-litteratur - av den typ som levereras elektroniskt och läses eller lyssnas på via app eller specifik läsplattform- Prenumerationstjänster av tidningar och tidskrifter- Läromedel
Beräknad volym
Ramavtalets uppskattade värde under avtalstiden, inklusive eventuella förlängningar uppgår till 40 Mkr. Något garanterat värde lämnas inte.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22112000 Textböcker, 22113000 Biblioteksböcker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser litteratur, böcker och ljudböcker, till skolbibliotek och folkbibliotek till samtliga kommuner i Kronobergs län.
Omfattning