281926-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Norrtälje: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektorganisation Lommarstranden
Referensnummer: KS2020-838
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för projektorganisation som ska företräda Norrtälje kommun i genomförandet av stadsutvecklingsprojekt Lommarstranden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal för projektorganisation som ska företräda Norrtälje kommun i genomförandet av stadsutvecklingsprojekt Lommarstranden. Projektorganisationen ska ha huvudansvaret för genomförandeskedet för etapp 1-2 och rapportera till kommunens projektchef, förvaltning m.fl. Deltagande i planeringsskedet kan bli aktuellt för etapp 2.
Kommunen har tillsammans med byggherrarnas samverkansgrupp under ett samverkansavtal utvecklat projektet genom utrednings- och detaljplaneskedet avseende etapp 1. Parallellt har ”Struktur och riktlinjer, etapp 1” tagits fram tillsammans med en förprojektering av gator, va m.m. Med detta som grund ska projektet genomföras och möjliggöra mer än 500 bostäder i den första etappen.
Projektorganisationen ska över tid bemanna projektet med erforderliga resurser/roller/kompetenser som utifrån planering, samordning, projektering mm över tid anpassas för uppgiften och olika skeden.
Uppdraget är att ansvara för genomförandet genom att leda, driva, planera och utveckla projektet optimalt ihop med både (kommande) entreprenörer, byggherrar och kommunen.