282012-2023 - ResultatSverige-Ekerö: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Persontransporter - Taxi
Referensnummer: KSUH23/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekerö kommun avser att upphandla persontransporter med taxi med taxi för barn och vuxna avseende:
- Skolskjuts för barn och elever enligt skollagen.
- Turbundna resor för barn och vuxna med funktionsnedsättning.
- Turbundna resor inom äldreomsorgen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ekerö kommun avser att upphandla persontransporter med taxi med taxi för barn och vuxna avseende: