282015-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Färdigställande byggnadsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling avseende ombyggnad av Kasern III för KKH
Referensnummer: 0182/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Statens fastighetsverk upphandlar utförandeentreprenad i samverkan.
Projektet Ombyggnad av Kasern III för KKH på Skeppsholmen i Stockholm omfattar en ombyggnad av Kungliga konsthögskolans lokaler om ca 10 000 kvm. Lokalerna är inrymda dels i Kasern III, en byggnad uppförd på 1780-talet, dels i en tillbyggnad uppförd på 1990-talet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45214000 Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45440000 Målning och glassättning, 45453000 Reparation och renovering, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen