282023-2019 - ResultatSverige-Skövde: Gaser
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Försörjning av gas
Referensnummer: FM2019-2139
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24100000 Gaser
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten har två befintliga ramavtal för försörjning av gas som upphör att gälla 31.10.2019. Dels hyra av gasflaskor och köp av gas. dels fyllning av gas i egenägda flaskor. Försvarsmakten avser att med denna upphandling ersätta nu gällande ramavtal. Upphandlingen omfattar behov hos Försvarsmakten och Totalförsvarets forskningsinstitut FOI.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen