Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mätutrustning
Referensnummer: ÅB 18.125
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38300000 Mätutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal med operationell leasing av mätutrustning med tillbehör.
Ramavtal har tecknats med alla kvalificerade anbudsgivare.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 35613000 Obemannade luftfartyg, 38110000 Navigationsinstrument, 38291000 Fjärrmätningsutrustning, 38296000 Mätdon, 38330000 Handhållna instrument för längdmätning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen har omfattat ett ramavtal med operationell leasing av mätutrustning med tillbehör. Med operationell leasing menas att det är leverantören som äger utrustningen, tar all risk och hanterar allting som det innebär att ha den i drift samt tar hela restvärdesrisken för utrustningen.
Ramavtal har tecknats med alla anbudsgivare som kvalificerat sig.