2. Förfarande
Förfarande
Titel: Flytt av känsliga föremål
Beskrivning: Syftet med denna upphandling är att tillgodose konstintendenturens och Accelerators behov av hantering och transporter av känsliga och/ eller värdefulla föremål, såsom konstverk, konsthantverk och antikviteter, vilka kräver särskild kunskap och omsorg. Leverantören ska på begäran tillhandahålla kunskap om och genomförande av rådgivning, nedtagning, packning, flytt/ frakt samt hängning/installation av föremålen. Föremålen är av mycket varierande storlek och frakt av vissa föremål kan kräva tung lastbil. Transporterna kommer att ske främst inom Stockholmsområdet, men kan även inbegripa längre frakter inom eller utanför Sverige.
Intern identifierare: SU FV-1738-25
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 92520000 Musei- och tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Upphandlingen syftar till att tillgodose konstintendenturens och Accelerators behov av hantering och transporter av känsliga och/ eller värdefulla föremål, såsom konstverk, konsthantverk och antikviteter, vilka kräver särskild kunskap och omsorg. Leverantören ska på begäran tillhandahålla kunskap om och genomförande av rådgivning, nedtagning, packning, flytt/ frakt samt hängning/installation av föremålen. Föremålen är av mycket varierande storlek och frakt av vissa föremål kan kräva tung lastbil. Transporterna kommer att ske främst inom Stockholmsområdet, men kan även inbegripa längre frakter inom eller utanför Sverige.
Intern identifierare: Flytt av känsliga föremål