2. Förfarande
Förfarande
Titel: Speditör
Beskrivning: Upphandlingen omfattar transporttjänster av bland annat temperaturkänsligt material, vetenskapliga prover, farligt gods, apparatur och dokument enligt upphandlingsdokumenten med bilagor. Speditören ska säkerställa att godset är rätt paketerat och märkt, samt hantera frakthandlingar, tulldeklarationer och import.Ramavtalet omfattar såväl nationella som internationella transporter. Exempel på försändelser som ingår i avtalet: ImportExpressförsändelser av t.ex. dokument, paket och pall.Brådskande inrikesleveranser t.ex. leverans samma dag eller tidigt dagen därpå.Känsligt gods t.ex. biologiska prover, farligt gods, konstföremål och tempererade frakt (torris).Skrymmande gods t.ex. forskningsinstrument, apparatur och pallar.Gods med högt värde t.ex. tavlor, skulpturer och forskningsinstrument
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:118232:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 63520000 Transportförmedling, 64100000 Post- och budtjänster
Optioner:
Beskrivning av alternativen: 1+2 år