282173-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Kylskåp och frysar – Lågtemperaturfrysar Labfrysar Labkylar och Service
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor - Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelLågtemperaturfrysar Labfrysar Labkylar och Service
BeskrivningUpphandling av ramavtal omfattande: 1. Labkylar, Läkemedelskylar, Labfrysar -20 C samt servicetjänster; 2. Lågtemperaturfrysar -40 till -80 C samt servicetjänster; 3. Service på kylar och frysar. Anbud kan lämnas på ett, två eller alla tre områdena. Utvärdering sker per område.
Intern identifierareRS 2024-01851
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Ytterligare om kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 39711100 Kylskåp och frysar
Ytterligare klassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelLågtemperaturfrysar -40 C till - 80 C samt servicetjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33100000 Medicinsk utrustning
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelAnbudsinbjudan och avtal
Ytterligare klassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelLabkylar, Läkemedelskylar, Labfrysar -20 C
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelServicetjänster