282191-2020 - ResultatSverige-Malmö: Säkerhetstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Säkerhetskonsult
Referensnummer: STK-2019-443
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna upphandling är att samordna och effektivisera säkerhetsarbetet inom Malmö stad genom att tilldela avtal till en leverantör som har kapacitet att kunna tillhandahålla säkerhetskonsulttjänster till Malmö stad som omfattar både rådgivning, utbildning och genomförande av utredningar samt, vid behov, kompetensförstärkning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79700000 Undersöknings- och säkerhetstjänster, 80550000 Säkerhetsövningar, 80610000 Utbildning och simulering: säkerhetsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar Malmö stads samtliga verksamheter och namngivna bolag.
Det totala uppdraget beräknas omfatta ca 2 500 timmar per år fördelat över de efterfrågade tjänsterna. 95 % av uppdragen kommer att genomföras på vardagar och dagtid. Tjänster som efterfrågas är;
• bakgrundskontroll
• utbildningar och föreläsningar
• internutredningar
• omvärldsbevakning
• utbildning i pågående dödligt våld (PDV)
• personsäkerhetsanalyser
• risk- och säkerhetsanalys
• systemsäkerhet
• rådgivare säkerhetsskydd
• rådgivare transporter
• rådgivare skyddsspaning
• rådgivare informationssäkerhet
• säkerhetsrådgivare
• teknisk säkerhetsskyddskontroll
• beredskapsjour
• bärbara överfallslarm.
Nyckelpersoner som efterfrågas:
• avtalsansvarig
• uppdragsansvarig
• seniorkonsult
• juniorkonsult.
Beroende på förändringar av Malmö stads verksamheter kan uppdragets omfattning ändras under pågående avtalsperiod. Malmö stad förbehåller sig därför rätten att utöka eller minska antalet uppdragstimmar eller uppdrag per efterfrågad tjänst beroende på de behov som uppstår. Malmö stad garanterar därför inte någon viss volym vad det gäller timmar eller antal uppdrag.
Malmö stad kommer under avtalstiden att representeras av en referensgrupp från Malmö stads centrala säkerhetsfunktion, avtalsansvarig och olika förvaltningar som tillsammans med anbudsgivaren kommer att delta i säkerhetsarbetet både strategiskt och taktiskt.