28221-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Montrar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Glasmontrar
Referensnummer: UH-2023-1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39133000 Montrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Nordiska museet arbetar sedan fyra år tillbaka med museets största utställning någonsin, Människan i Norden. Utställningen kommer att täcka hela det översta våningsplanet i museet och skildra Nordens kulturhistoria från 1500-talet till idag baserat på ny forskning och med tusentals originalföremål från museets samlingar av vilka många aldrig visats tidigare. Museet har för avsikt att sluta Ramavtal med (1) en Leverantör gällande glasmontrar till denna utställning samt kommande nya utställningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39133000 Montrar, 39154100 Utställningsmontrar och -diskar, 39171000 Glasmontrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Museet har för avsikt att sluta Ramavtal med (1) en Leverantör gällande glasmontrar till nya utställningar. Ramavtalstiden gäller från och med att det har undertecknats av båda parter och i 24 månader med en möjlighet för museet att förlänga Ramavtalet med (1) ett år i taget med högst (2) två år så att den totala längden på Ramavtalet blir (4) fyra år, 2 år+1 år + 1 år=4 år. Förlängningen sker automatiskt om inte Ramavtalet sagts upp av museet (3) månader innan avtalsslut.
Museet bedömer att uppskattat värde för Ramavtalet är ca 2,4 MSEK exklusive moms, detta är ingen garanti utan av museet en bedömning. Anbudsgivare åtar sig att leverera tjänster, produkter och material mot det faktiska behov som uppstår och till de priser som angetts i upphandlingen. Takvolym för detta Ramavtal är 3,2 MSEK exklusive moms.