2. Förfarande
Förfarande
Titel: VF SGL Hus 1 Produktionsledning Etapp 2
Beskrivning: Sahlgrenska Life Hus 1 ingår i ett samlat Life Science-kluster tillsammans med Hus 2 och Hus 3. Sahlgrenska Life Hus 1 är beläget på Sahlgrenska sjukhuset, Hus 3 på Medicinareberget och Hus 2 är en länkbyggnad över Per Dubbsgatan som kopplar samman Hus 1 och Hus 3. Sahlgrenska Life är en investering för framtidens vård och forskning och en av de största satsningarna inom Life Science i Norden. Med Sahlgrenska Life skapas förutsättningar där forskning och utbildning verkar i ett nära och ömsesidigt utbyte mellan vård och näringsliv. Genomförandet av Sahlgrenska Life Hus 1 utförs i etapper. Som förberedande arbete har evakuering och rivning av befintliga byggnader genomförts. I den pågående entreprenaden avseende Etapp 1 av Hus 1 utförs fortsatta schaktarbeten, grundläggning, yttre VA samt en fullt färdig stomme. Etapp 1 är upphandlad som en generalentreprenad. I efterföljande Etapp 2 kommer fortsatta arbeten med klimatskal, stomkompletteringar och installationer genomföras. I Etapp 2 ska det även byggas en mindre teknikbyggnad söder om Hus 1 samt utföras finplanering av marken runt Hus 1. I samband med detta arbete ska Göteborgs Stad bredda Per Dubbsgatan lokalt och flytta hållplatsläget västerut. Etapp 2 av Hus 1 kommer upphandlas som delad entreprenad med omkring 25 delentreprenader på fasta priser där utvärdering av respektive entreprenadupphandling sker enligt lägsta pris. Utöver delentreprenaderna kommer ett stort antal sidoentreprenader genomföras, både inom och i direkt anslutning till arbetsområdet för Hus 1. Denna upphandling avser ett konsultuppdrag avseende produktionsledning för Sahlgrenska Life Hus 1 Etapp 2.
Intern identifierare: SFSS 2025-01739
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71540000 Byggteknisk ledning
Ytterligare klassificering (cpv): 71541000 Byggteknisk projektledning, 79415000 Konsulttjänster för produktionsledning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000