282255-2022 - ResultatSverige-Bengtsfors: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hantverkstjänster glasmästeriarbeten
Referensnummer: 2022-000183
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Bengtsfors kommun och Bengtsforshus (beställaren) handlar upp entreprenör för utförande av glasmästeriarbeten så som underhålls- och reparationsarbeten, mindre om- och tillbyggnadsarbeten. Uppdragen ska utföras efter succesiva avrop, dels på löpande räkning och dels till fast pris för specifika objekt efter överenskommelse. Avropen omfattar arbeten som vid varje tillfälle definieras i skriftlig förfrågan/beställning. Beställaren kan även komma att genomföra arbeten i egen regi med egen personal.
Avrop upp till SEK 100 000 rangordnat avrop.
Vid  uppdrag över SEK 100 000 förbehåller sig beställaren rätten att göra en förnyad konkurrensutsättning.
Vid större projekt går vi ut med ny upphandling.
Avtalet är rangordnat och vi kommer anta tre (3) leverantörer i varje grupp om det finns så många (Bengtsfors kommun och Bengtsforshus AB).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Bengtsfors kommun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45421132 Montering av fönster, 45440000 Målning och glassättning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bengtsforshus SEK 10 000/år
Bengtsfors kommun SEK 600 000/år
Bengsforshus
Del nr: 2