282256-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: Markanläggning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mark- och parkarbeten med maskiner/redskap och maskinförare
Referensnummer: 2018/1230
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser mark- och parktjänster som inte utförs i egen regi
Uppdraget omfattar arbete med maskiner/redskap så som grenklippning, vägkantputsning, jordfräsning, gräsklippning, traktor med vattentank, bekämpning av björnloka, hetvattenbekämpning av ogräs, halmpress, stubbfräsning enligt förfrågningsunderlaget. I normalfallet så ingår alltid maskinförare/parkarbetare till respektive uppdrag.
Även tillkommande parkarbete och uppdrag för maskinförare där staden tillhandahåller maskiner/utrustning kan komma i fråga.
Föregående år var volymen 850 000 SEK Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen. Staden lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period. Avtalstiden är 2 år med möjlighet att förlänga 1 + 1 år
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77211300 Trädröjning, 77300000 Trädgårdstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77312000 Ogräsröjning, 77313000 Parkskötsel, 77340000 Beskärning av träd och klippning av häckar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling avser arbeten och maskiner för skötsel av parker m.m. som inte utföres i egen regi.
Avser bland annat grenklippning. vägkantsputsare, traktor med vattentank, traktor med harv, utrustning för bekämpning av björnloka, Hetvatten bekämpning av ogräs, stubbfräs, halmpress m.m.