282259-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Trafikplanering
Referensnummer: TK 18.072
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tillhandahållande av konsulter för trafikplanering.
Upphandlingen är indelad i fem områden. Anbudsgivaren kan lämna anbud på ett eller flera områden enligt nedan:
1. Trafikplanering (inkl. simuleringar, analyser, utredningar)
2. Parkeringsutredningar
3. Trafiksäkerhet och utformning
4. Kollektivtrafik
5. Mobility management
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71322500 Teknisk konstruktion av trafikanläggningar, 71356400 Tekniska planeringstjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen