282262-2020 - ResultatSverige-Umeå: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kartläggning och validering av yrkeskunskaper för behörighet till yrkeslärarprogrammet
Referensnummer: ITS 2.1.2-6-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Sökande till Yrkeslärarprogrammet ska förutom grundläggande behörighet för högskolestudier ha en särskild behörighet till det eller de yrkesämnen som den sökande ska undervisa i. Denna bedömning sker utifrån UHR:s föreskrifter om de kvalificerade och relevanta kunskapskriterier som finns för varje yrkesämne, ca: 200 st. För att lärosätet ska kunna fatta ett rättssäkert beslut om särskild behörighet krävs en validering som omfattar för ändamålet kvalificerad kartläggning och bedömning. Bedömningen ska inkludera motivering med utgångspunkt i kriterier för yrkesämne.
Denna upphandling omfattar leverans av system för valideringsprocess, kartläggningsstöd och validering av yrkeskunskaper.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen