282329-2020 - ResultatSverige-Ludvika: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvättjänst kundägt gods och brukartvätt
Referensnummer: GNU 2019/160
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
1. Avtalet omfattar tvätt av textilier framförallt:
— personalkläder till vård och omsorgsförvaltningen och kosten
— tvätt av kläder till äldre personer med biståndbeslut
— grova arbetskläder och varselkläder
— andra typer av tvättgods kan förekomma och andra enheter kan nyttja avtalet.
Upphandlingen genomförs som en reserverad upphandling enligt LOU 4 kap 18§. Det innebär att de företag som lämnar anbud ska;- Vara en skyddad verkstad eller Leverantör vars främsta syfte är social och yrkesmässig integration av människor med funktionsnedsättning eller av personer som har svårt att komma in på arbetsmarknaden- Ha minst 30 % anställda med funktionsnedsättning eller svårighet att ta sig in på arbetsmarknaden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen